پرفسور میرزاخانی
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/٢٦  کلمات کلیدی: مریم میرزاخانی

پرفسور میرزاخانی، پرفسور مریم میرزاخانی، نابغه علم ریاضی، اولین برنده زن جایزه پرافتخار فلان و.... دهها عنوان دیگری که این روزها در روزنامه ها و فضای مجازی دست به دست می شوند، حالا پس از خبر مرگ پرفسور میرزاخانی به این وسعت منتشر می شود؛ چرا حالا؟ چرا تاکنون این همه افتخار برای ایرانی ها پنهان مانده بود؟ چون حالا دیگر این پرفسور این سراسر افتخار برای ایرانیان، «مرده» است!! حالا به این فکر افتاده اند که نامش را بر خیابانی بگذارند، تصویرش را بر صفحه روزنامه چاپ کنند؛ او را ملکه ریاضیات بنامند و بر حجابش سختگیری نکنند!

مریم میرزاخانی بزرگ بود و بی نظیر؛ اما بزرگی و بی نظیریش در کشور خودش دیده نشد و نخواستند ببینند و نخواستند که الگو شود؛ تلویزیون، این رسانه به اصطلاح ملی اصلا به او نپرداخت؛ برای تلویزیون هیچ مهم نبود که مریم میرزاخانی چقدر در عالم ریاضی سر و صدا به راه انداخته است؛ زمانی که تلویزیون به چند بازیگر سخیف و بی ارزش سینما و تلویزیون ایرانی می پردازد و آنها را برای مردم جالب و شگفت انگیز معرفی می کند، مریم میرزاخانی ها فراموش می شوند؛ دیده نمی شوند؛ الگوهایی که از همین تلویزیون برای جوانان و نوجوانان ساخته می شود، از بازیگران تلویزیون و سینمای داخلی ساخته می شود.

و وقتی مریم میرزاخانی ها مشهور می شوند که مرده باشند؛ زنده آنها قابل توجه نیستند.

از لحظه ای که خبر آسمانی شدن پرفسور مریم میرزاخانی را شنیده ام، شوکه شده ام؛ بغضی گلویم را فشرد؛ و افسوس خوردم که چرا ایشان اینطور برای جوان ایرانی غریب و ناشناخته ماند.

همین الان هم کم نیستند امثال مریم میرزاخانی که به دلایلی مجبور به مهاجرت و غربت هستند.

خدا حتما ایشان را می آمرزد؛ روحش شاد.